Budapest, Madarász Viktor utca 22-24.
Bővebben:
A főváros közgyűlése 1917-ben fogadta el azt a tervet, amely egy csecsemő- és gyermekkórház létesítésére vonatkozott. A kórház pénzügyi nehézségek miatt azonban csak 1927. november 1-jén kezdhette meg működését, mert az építkezés befejezése és a kórház felszerelése akadályokba ütközött.
A kórház első igazgatója, dr. Flesch Ármin 1926-ban, az építkezés idején kapta megbízását. Flesch doktor kiváló gyermekgyógyász szakember volt. Német nyelven írt gyermekgyógyászati módszertani összefoglalását nemcsak itthon, de külföldön is fontos tankönyvként használták a két világháború közti években. A Borsod megyei Aszaló községből származó Flesch Ármin könyvének soraiból és gyógyító tevékenységéből egészséges gyermekszeretet sugárzott. Az orvosi pálya megkezdése előtt az aszalói fiatalember számos vidéki tragédia szemtanúja volt, amikor az elemi erővel pusztító járványok rengeteg gyermeket ragadtak el szeme láttára az élők soraiból.
A mai Madarász Viktor Utcai Gyermekkórház 1929-ben még a Rókus Kórház egészségügyi fiókintézménye volt. Jelentősége mindenképpen emelkedett azáltal, hogy a főváros egyik legszegényebb kerületében, Angyalföldön működött, mivel így hozzájárulhatott az itt tapasztalt sajnálatosan nagymérvű gyermekhalandóság csökkentéséhez.
A kórház ez időben kb. 180-200 ággyal rendelkezett, de a gyógyítás mellett a szociális feladatokat is magáénak érezte. Az év végi ünnepeken a kis betegek ajándékkal térhettek haza szüleikhez, gondviselőikhez. Csak a szegénységi bizonyítványt kellett bemutatniuk a szülőknek, és a gyakran munka nélkül tengődők gyermekei anyagi ellenszolgáltatás nélkül kaphatták meg a szükséges ellátást.
Flesch Ármin igazgató rokonszenves egyénisége kiváló orvosprofesszorokat vonzott ide. A kórházban fejtette ki áldásos gyógyító tevékenységét a harmincas-negyvenes években két nagyszerű sebész: Milkó Vilmos és Schmidt Lajos. A későbbi és a mai gyermekgyógyászat neves egyéniségei - többek között Fono Reneé, Sárkány Jenő, Halász Stefánia, Baranyai Elza és Flesch István - a mai Madarász Kórházban indult el orvosi pályáján.
A második világháború eseményei között hozott népellenes fasiszta törvények távozásra kényszerítették dr. Flesch Ármint, aki 1943. december 1-jén nyugdíjba vonult. A kórház újra megnyitásának évfordulóján, 1972-ben, tiszteletet és szeretetet kifejező emlékezésül felállították a kórház első igazgatójának emléktábláját, Somogyi mester szép és méltó alkotását.